|
HUNTING & FISHING 2001 Contact us / Order
Aho, Juhani, SMÅFISK OCH STORFISK. (Lohilastuja ja kalakaskuja) Stockholm, 1922. 253 s. Ngn figur i texten. Hft. Första utgåvan av denna fiskeklassiker! 400:-
Andersen, C. C. (Red), HVAD ENHVER JAEGER BÖR VIDE. Kbhvn, 1935. 344 s. Rikt illustrerat klotband. (inre falsarna skadade). 120:- Bl a om vapen, ammunition, spår och hundar.
Appelberg, Jarl, SPORT OCH AMATÖRFISKE. Stockholm, 1937. 55 s. Fotoillustrerad. Hft, med originalomslagen. 175:- Jakt och Fiskes Handböcker VIII.
Armfelt, Carl Gustav, SOM FISKARE OCH JÄGARE UNDER TROPISK SOL. Stockholm, 1921. 301 s. Stor 8: o. Illustrerad. Hft, med nött omslag. 150:- Armfelts resor rör sig främst i Paraguay.
von Aken, Frantz Joachim, NÅGRA ANMÄRKNINGAR ANGÅENDE SKADEDJURS OCH ROFFOGLARS UTDÖDANDE. Stockholm, 1783. (7) s. Hushållnings Journal för December, År 1783. Oskuren och ouppskuren. Extrakt. Fuktfläckar. 500:- Kjellberg, 783.01.
ANMÄRKNINGAR ANGÅENDE MULLVADARS FÖRDRIFWANDE. Stockholm, 1780. (3) s. Med en kopparstucken plansch. Hushållnings Journal för Augustus, År 1780. Oskuren och ouppskuren med det främre tryckta originalomslaget. Extrakt. 300:- I samma häfte även: Lostbom, Utkast til Kunskap om Swenska Landtmanna Redskaper. Om Trädstockar eller Årder (16) s.
Balkenhohl, Detlev, LAXFISKE I NORSKA ÄLVAR. Stockholm,1967. 143 s. Illustrerat helklotband med skyddsomslag. Översiktskarta och flera detaljkartor över de viktigaste norska laxälvarna, från Lierälven i söder till Neiden i nordost. 120:-
BESKRIFNING OM MAKRILLENS FISKNING (Meddelad af en i Marstrands skärgård boende Landtman) . Stockholm, 1811. (5) s. Ny Journal uti Hushållningen för Mars och April år 1811. Oskuren och ouppskuret häfte med det tryckta originalomslaget. 300:-
Brehm, Dr A. E., FRÅN NORDPOLEN TILL EQVATORN. POPULÄRA FÖREDRAG. Med illustrationer av Friese, Mützel, Richter, Specht m fl. Stockholm, 1890. 469 s. 4: o. Illustrerad med helsidesplanscher och gravyrer i texten. Mycket vackert dekorerat helklotband med skinnrygg. Rygg och främre pärm rikt gulddekorerade. Ovanligt fint skick. 500:- De olika avsnitten behandlar Fogelbergen i Norden, Tundran och dess djurverld, Asiatiska stäppen och dess djurlif, Skogar villebråd och jagt i Sibirien, De hedniska ostjakerna, En resa i Sibirien, Folk och familjelif hos Kirgiserna, Nomadiserande herdar och hjordar på steppen, Forskningsfärder på Donau m fl.
Brusewitz, Gunnar, SJÖ. ANTECKNINGAR FRÅN EN STRAND. Nacka, 1973. 96 s. Dekorerat helklotband med skyddsomslag (ngt medgånget). Liggande format, 4: o. Rikt illustrerad, delvis i färg. 120:-
Broomé, Simon, FRÅN JAKTSTIGAR RESOR OCH UNGDOMSLIF. SNABBMÅLNINGAR. Lund, 1916. 237 s. Hft. Nött omslag, saknar bakre omslag. 150:- Jaktskildringar i bl a Skåne, Småland och Bergslagen. Särskilt intressant är hans berättelse om, och möte med Nordenskiöld och den återvändande Vegaexpeditionen. Enligt egen utsago var han den första svensk att välkomna expeditionens medlemmar välkomna hem, strax innan dess ankomst till Köpenhamn.
(Chatto, W. A.), P. Fisher, THE ANGLER´S SOUVENIR. Assisted by several eminent piscatory characters, with illustrations by Beckwith and Topham. London, 1835. 192 pp. 31 full page engravings. Every page framed by beautiful illustrations. Modern cloth. In very good condition. 1600:-
Cumming, Roualeyn Gordon, FEM ÅRS JÄGARELIF I DET INRE AF SYD-AFRIKA. Med fyra träsnitt. Stockholm, 1873. 263 s. Gulddekorerat, blått originalklotband. Ryggen och del av bakre pärm renoverade. Ex Libris: Hj. Lindhe. Sällsynt. 600:-
De Geer, Gerard, JAKT MED OCH UTAN BÖSSA. Stockholm, 1960. 143 s. Illustrerad. Hft. 60:-
(Fitzgibbon, Edward) Ephemera, A HANDBOOK OF ANGLING; TEACHING FLY-FISHING, TROLLING, BOTTOM-FISHING AND SALMON-FISHING; WITH THE NATURAL HISTORY OF RIVER FISH AND THE BEST MODES OF CATCHING THEM. Third edition, corrected and improved. London, 1853. 312 pp. Lithograph frontis (with three flies: The Goldfinch, Britannia och Erin go Bragh) and illustrations in the text. Original decorated cloth. Hinges worn, somewhat foxed copy. 750:-
Eckerbom, Nils, HÖKÖGAT. Stockholm, 1945. 3: e uppl. 271 s. Hft, ouppskuret ex. 50:-
Fahlborg, Samuel, BESKRIFNING ÖFVER ELECTRISKE ÅLEN. GYMNOTUS ELECTRICUS. Stockholm, 1801. 35 s. Extrakt ur KVAH 1801:2. Stor utvikbar, graverad plansch på ålen, dessutom med ett antal detaljfigurer. 750:-
Farson, Negley, MED SPINNSPÖ JORDEN RUNT. Stockholm, 1951. 180 s. Illustrerad. Halvklotband. 60:-
Fleuron, Svend, INSJÖNS SKRÄCK. EN GÄDDAS BEDRIFTER. Stockholm, 1919. 192 s. Halvklotband i mycket fint skick. 90:-
Fleuron, Svend, LAXEN SPEEDS HISTORIA. Stockholm, 1924. 190 s. Mycket välbevarat halvklotband med båda omslag medbundna. 110:-
Franck, Richard, NORTHERN MEMOIRES, CALCULATED FOR THE MERIDIAN OF SCOTLAND; TO WHICH IS ADDED, THE CONTEMPLATIVE AND PRACTICAL ANGLER. WRIT IN THE YEAR 1658. New edition with preface and notes by Sir Walter Scott. Edinburgh, 1821. (49), 379 pp. 8: o. Beautiful, later half calf, with raised head bands. Uncut. Extremely rare. Edition of 250 copies only. 2800:- The first book mentioning and dealing with the salmon fishing in Scotland. The first edition was published in 1694.
Frijs, Niclas Christian, OM SILL-FISKERIET UTI NORRLANDEN I NORRIGE. Stockholm, 1770. 10 s. Oskuren i enkelt skyddsomslag. 400:- Frijs var Biskop i Norska Lappmarken.
Färnström, Nils, LAPPLANDSÖRING. Stockholm, 1944. 164 s. Fotoillustrerad. Hft, ouppskuren i mkt gott skick. 400:-
Färnström, Nils, VINTERFISKE. Stockholm, 1957. 95 s. Illustrerad. Hft. 70:-
Färnström, Nils, SPINNFISKE. Stockholm, 1957. 83 s. Hft. Fotoillustrerad. 80:-
Fönhus, Mikkjel, TROLLÄLGEN. Stockholm, 1923. 188 s. Hft. 60:-
GAMLA JAKTSKILDRINGAR I. (red Gustaf Asplund). JAKTÄVENTYR. Stockholm, 1972. 352 s. Originalklotband. 70:- Texter av Gustaf Kolthoff, Verner Lindgren, John Hedberg, Nordahl Rolfsen m fl.
GAMLA JAKTSKILDRINGAR III. (red Gustaf Asplund). ÄLGJÄGAREN BERÄTTAR. Jakt på älg och annat villebråd. Stockholm, 1972. 350 s. Originalklotband. 70:- Texter av Elof Frisendahl, Herman Kauffmann, J. Barth, Gustaf Baner m fl.
GAMLA JAKTSKILDRINGAR IV. (red Gustaf Asplund). JAKT OCH JÄGARLIV. Stockholm, 1972. 352 s. Originalklotb 70:- Texter av Bertel Gripenberg, Henning Nordlund, John Möllersvärd, Arvid Knöppel m fl.
GAMLA JAKTSKILDRINGAR V. (red Gustaf Asplund). DIANAS GUNSTLING. Stockholm, 1972. 353 s. Originalklotb. 70:- Texter av C. W. Stenbock, L. Lloyd, Ax. Fr. Londen, Ludvig Munsterhjelm m fl.
Gissler, Nils, RÖN OM PERLE-MUSSLORS BÄSTA ÖPNINGS-SÄTT, SAMT OM PERLEFISKERIERNES BESKAFFENHET I ÅNGERMANLAND, MEDELPAD OCH JÄMTLAND. Stockholm, 1762. 16 s. Extrakt ur KVAH 1762:1. 450:-
Glöersen, Kristian, FRA JAGTEN OG NATUREN. Med tegninger af Karl Uehermann. Cappelens, Kristiania, U.å . 147 s. Fint halvklotband med marmorerade pärmar. Illustrerad. Bl a från Nordnorge (Tromsö). 400:-
Gripenberg, Bertel, PÅ DIANAS VÄGAR. Stockholm, Björck & Börjesson, 1925. 245 s. Hft, med en monterad dekorativ färgplansch på omslaget. 130:-
Hauffman, Willy, PÅ JAKT EFTER REGNBÅGEN. Nya fakta om en bortglömd sportfisk. Stockholm, 1959. 76 s. Fotoillustrerad. Hft. Intressant om det fasta regnbågsbeståndet i the Midlands i England. 200:-
Heck, Lutz, STORVILT I ETOSHALAND. DJURSTUDIER I SYDVÄSTAFRIKA. Illustrerad med fotografier av författaren varav åtta i färg och sextio i svart-vitt. Malmö, 1956. 207 s. Hft, illustrerad + en utvikbar karta. 120:-
Henning, Karl (red), JÄGARENS UPPSLAGSBOK. Stockholm, 1971, 632 s. Illustrerat helklotband. Övre snitt ngt missfärgat, dock med ren inlaga. 120:-
Hubertus (Mauritz Norlin), JAGT- OCH SKÄRGÅRDSLIF. NYA JAGTMINNEN OCH ÄFVENTYR. Stockholm, 1894. 170 s. Välbevarat halvfranskt band. 350:- Kjellberg, 894.04.
Hubertus (Mauritz Norlin), JAGTMINNEN OCH ÄFVENTYR. SKILDRINGAR FRÅN SKOG OCH SJÖ, SLOTT OCH KOJA. Norrköping, 1888. 147 s. + (Del av) JÄGARFÖRBUNDETS TIDSKRIFT 1901(?), s 81-170. En litograferad plansch (brunand). Båda delar i ett välbevarat, nära samtida halvklotband. 350:- Kjellberg, 888.08.
Hunter, J. A., STORVILT. Stockholm, 1955. 261 s. Fotoillustrerat klotband med skyddsomslag. Om storviltsjakten i Afrika av en av dess främsta utövare. 60:-
Hvarfner, Harald, FISKAREN, LAGET OCH REDSKAPET. EN BOK OM LAX- OCH SIKFISKE I INDALSÄLVEN. Luleå, 1964. 271 s. Fotoillustrerat klotband med skyddsomslag. 4: o. 275:-
Hvarfner, Harald (editor), HUNTING AND FISHING. Nordic Symposium on Life in a Traditional Hunting and Fishing Milieu in Prehistoric Times and up to the Present Day. Luleå, 1965. 539 pp. Illustrated. 200:-
Hvarfner, Harald (red), JAKT OCH FISKE. NORDISKT SYMPOSIUM OM LIVET I EN TRADITIONELL JÄGAR- OCH FISKARMILJÖ FRÅN FÖRHISTORISK TID FRAM TILL VÅRA DAGAR. Luleå, 1975. 381 s. Dekorerat klotband. Fotoillustrerad. 275:- Bland författarna i denna bok märks bl a Karl-Hampus Dahlstedt, Carl-Martin Edsman, Åke Hultkrantz, Harald Hvarfner, Gustav Ränk, Inga Serning, Helmer Tegengren och Örnulf Vorren.
Ingstad, Helge, PÄLSJÄGARLIV BLAND NORRA KANADAS INDIANER. 2: a uppl. Helsingfors, 1943. 271 s. Illustrerad med en porträtt av författaren och en utvikbar karta. Hft. Stor 8: o. 250:-
Jesse, Edward, AN ANGLER´S RAMBLES. J. Van Voorst, London, 1836. 318 s. A very nice half morocco binding with raised bands. A few illustrations in the text. Ex Libris: R. H. Savory. Spine slightly bleached. 900:-
Johansson, Gustav, SMÅLÄNDSKA JAKTSTIGAR. Stockholm, 1919. 180 s. Hft. Ngt nött. 150:-
Julin, Johan, TILLÄGGNINGAR TIL HERR E. G. ADLERBERGS RÖN OM TJÄDERFOGELN SÅ I DESS VILDA SOM TAMA TILLSTÅND. Stockholm, 1801. 8 s. Extrakt ur KVAH 1801:3. 475:- Ej i Kjellberg. Innehåller mycket om tjädern i Österbotten, ngt om rackelhanen samt någon sida om tjäderfällor och jakt.
JÄGAREN. Nordisk årsbok för jakt- och naturvänner. Trettonde årgången. Utgiven af Hugo Samzelius. Med 76 illustrationer i texten. Stockholm, 1907. 290 s. Hft. Nött. 175:-
Knöppel, Arvid, SVARTA RIDDARE OCH ANDRA NATUR- OCH DJURLIFSSKILDRINGAR FRÅN DEN SMÅLÄNDSKA SKOGSBYGDEN. Stockholm, 1912. 235 s. Hft, till större delen ouppskuren. 150:-
Kolthoff, Gustaf, UR DJURENS LIF. SKILDRINGAR. I-II. Stockholm, 1899-1901. 1-336 + 337-660 s. Illustrerade med 51 helsidesplanscher av Ruth Kolthoff och Alex. Langlet. Vackert dekorerade originalband i mycket gott skick. 400:-
KONG. MAJ:TS FÖR FISKERI-SOCIETETEN NÅDIGT STADFÄSTADE ASSOCIATIONS REGLOR. Pet. Momma, Stockholm, 1746. 8 s. Oskuren, ouppskuren. 450:-
KONGL. MAJ:TS NÅDIGA STADGA ANGÅENDE JAGT OCH DJURFÅNG. Gifwen Stockholms slott den 13 April 1808. 39 s. Tagen ur band. Rent och fint ex. Bl a "Huru Rofdjur måtte utdödas" 550:- Kjellberg, 808.01. Stadgan återutgavs 1845.
KONGL. MAJ:TS NÅDIGE FÖRORDNING ANGÅENDE ROF= OCH SKADEFOGLARS UTDÖDANDE. Stockholm, Gifwen i Sockholm i Råd-Cammaren then 16 Octobris 1741. (2), 6 s. Tagen ur band. Ett mycket rent och fint oskuret ex. 550:- Kjellberg, 741.02.
KONGL. MAJ:TS NÅDIGE KUNGÖRELSE OCH FÖRBUD EMOT THEN I SKÄR=GÅRDARNE BRUKELIGE ÄGGNINGEN ELLER SJÖ=FÅGELS ÄGGENS BORTTAGANDE OCH FÖRSTÖRANDE. Gifwen Stockholm i Råd=Cammaren then 28. September 1762. (4) s. Tagen ur band, ngt snett skuren i övre kant (friserat anfang på första textsida). 400:- Kjellberg, 762.02
KONGL. MAJ:TS NÅDIGE KUNDGÖRELSE, TIL FÖREKOMMANDE AF ELG=DJURS UTDÖDANDE I WÄSTER=NORRLAND. Stockholm, Gifwen i Råd-Cammaren then 10 April 1767. (2), 2 s. Tagen ur band. Ett rent och fint oskuret ex. 500:- Kjellberg, 767.02 Förbudet gäller bl a skidrännande samt jagande med hundar och giller efter älg, medan däremot fångst med gravar och giller fick förekomma med vissa undantag.
KONGL. MAJ:TS OCH RIKETS COMMERCE - COLLEGII KUNGÖRELSE, ANGÅENDE TIDEN TIL DJURS OCH SKOGSFÅGELS FÄLLANDE. Stockholm, 1788. (2),2 s. Tagen ur band. 400:- Kjellberg, 788.02.
Kuss, Gerald V., EN FLUGA I HATTEN. Halmstad, 1966. 208 s. Illustrerat (Rolf Smedman) originalband. 150:-
Kuss, Gerald V., VI TOKIGA SPORTFISKARE. Halmsted, 1965. 224 s. Illustrerat (Rolf Smedman) originalband. Debutboken! 150:-
Leche, Joh., BESKRIFNING AF ET LITET DJUR SOM PÅ FINSKA KALLAS TUHCURI, SAMT ANMÄRKNING OM ET ANNAT DJUR, AF HERMELIN-SLÄGTET. Stockholm, 1759. 4 s. Extrakt ur KVAH 1759:4. 350:-
Lehtisalo, T. V., ZUR JAGD BEI DEN JURAKSAMOJEDEN. Helsinki, 1918. 13 s. With 10 figures in the text. Uncut. Extract from S-U. S. 90:-
Lidman, Hans, DET NAPPAR I SVARTÅN. Stockholm, 1958. 190 s. Illustrerat klotband med skyddsomslag. 175:-
Lindhè, Curt, I TOLTANS DAL. OM FISKE, NATUR OCH MÄNNISKOR KRING ÅNGERMANÄLVENS KÄLLFLÖDEN. Stockholm, 1968. 121 s. Hft. Ngt fläckigt omslag. Författarens fotografier. 150:- Författaren rör sig i Marsfjällets skugga, i närheten av Malgomaj och Kultsjön.
Lindhè, Curt, DJUPENS RANDIGA ROVRIDDARE. Helsingfors, 1943. 2:a uppl. 188 s. Fotoillustrerad. Hft. 50:-
Lundberg, Birger, FISKAR OCH FISKEFÄRDER. Stockholm, 1959. 118 s. Rikt fotoillustrerat förlagsband. 60:-
Lundberg, Fred., FÖRSLAG TIL ROFDJURS FÖRMINSKANDE. (4) s. + (undert)G., ANMÄRKNINGAR WID FÖREGÅENDE FÖRSLAG TIL ROFDJURS FÖRMINSKANDE. (5) s. Stockholm, 1799. Ny Journal uti Hushållningen För November och December År 1799. Oskuren och Ouppskuren i sitt tryckta originalomslag. 700:- Kjellberg, 799.01, 799.04.
Lönnberg, Einar, SVERIGES JAKTBARA DJUR. Med 157 figurer. Stockholm, 1923. 573 s. 1 utvikbar plansch i färg. Rejält dekorerat helklotband. 4: o. 250:- Kjellberg, 923.20.
Modin, Erik, FISKAR OCH FISKE I DET HELIGA LANDET. Stockholm, 1936. 31 s. Illustrerad. Hft. Tryckt i en begränsad upplaga på 200 exemplar. Sällsynt. 250:-
Modin, Erik, FRÅN NORRLÄNDSKA SKOGAR OCH VATTEN. Stockholm, 1920. 192 s. Ngt nött rygg. Hft. 250:-
le Moine, Osborne, FISKELYCKA OCH VASBYGGE. Stockholm, 1923. 48 s. Fotoillustrerad. Hft. Nött rygg. Ovanlig. 150:- Om vasbyggen.
Munsterhjelm, Ludv., ANTECKNINGAR OM HYPEROODON ROSTRATUS (MÜLL.) GJORDA UNDER EN ISHAVSRESA SOMMAREN 1910. TROMSÖ, 1915. 13 s. Illustrerad med 1 karta. Hft, ouppskuren. Extrakt ur Tromsö Museums Årshefter 37. 250:- Munstehjelms undersökningar av de "näbbvalar" som fångades på fångstfartyget Balaena i Norra Ishavet. Fångsten som Munsterhjelm själv var med om varade i 2 månader. Ovanlig.
Munsterhjelm, Ludvig, FISKARGLÄDJE VID ÄLV OCH SJÖ. 2: a upplagan. Stockholm, 1952. 220 s. Teckningar av Harald Wiberg. Hft. Delvis ouppskuren. 100:-
Munsterhjelm, Ludvig, FRÅN SKOG OCH ÄLV. Helsingfors, 1932. 205 s. Hft. 250:- Kjellberg, 932.14 Ur innehållet En dubblé på vildren, En vinterdag på Ishavet, En vinterjakt på tjäder, Några höstdagar på Sachalin m fl.
Munsterhjelm, Ludv., JÄGARLIFVET ÄR SÅ HÄRLIGT. Jaktminnen och naturstämningar. Stockholm, 1909. 164 s. Mycket fint dekorerat och illustrerat helklotband med skyddsomslag. Debutboken 250:- .
Munsterhjelm, Ludvig, MED HAGELBÖSSA OCH KULGEVÄR. Tammerfors, 1943. 251 s. Hft. 250:- Kjellberg, 943.11 Jakt på tjäder, orre, järpe, dalripa, fjällripa, rapphöna.
Munsterhjelm, Ludvig, ROVDJUR OCH ROVDJURSJAKTER I NORDEN. Helsingfors, 1942. 288 s. Hft. Fotoill. 250:-
Munsterhjelm, Ludvig, RÄVJAKTER. Tammerfors, 1947. 239 s. Hft. 200:-
Möllersvärd, John, UR JÄGALIVET. MINNEN OCH HISTORIER. Stockholm, 1926. 202 s. Hft. Ovanlig. 175:-
Nilsson, Olle W. & Peterson, Hans H., HARREN. Stockholm, 1964. 144 s. 4: o. Fotoillustrerat helklotband med skyddomslag (nött). 250:-
Nordqvist, Osc. & Schager, Carl H., KORTFATTAD VÄGLEDNING I FISKE OCH FISKEVÅRD. Stockholm, 1912. 96 s. Illustrerad. Hft i originalomslagen. Amatörmässigt förstärkt rygg. 120:-
OM SKALL OCH ODJURS UTROTANDE (undert) Vita pro Patria. Stockholm, 1780. (6) s. Hushållnings Journal, för October, År 1780. Oskuren och ouppskuren i det tryckta originalomslaget. 550:- Kjellberg, 780.04. Istället för skall så föreslår författaren bl a att "odjuren" efterhålls genom läm, varg- eller rävgropar, saxar, preparerade luder mm.
Parling, Nils & Åby, Lars, MYSKOXAR OCH FÅGELMYR I DOVREFJÄLL. Stockholm, 1963. 126 s. Dekorerat helklotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad. 150:-
(Penn, Richard) MAXIMS AND HINTS FOR AN ANGLER, AND MISERIES OF FISHING. Illustrated by drawings on stone. To which are added maxims and hints for a chess player. John Murray, London, 1833. 59 pp. 12mo. 10 (of 12) humoristic plates. Decorated original cloth. Top of spine damaged. Badly stained. 550:-
Permansson, Paul, ENGELSKA JÄGARE I FROSTVIKSFJÄLLEN. Minnen från åren 1889 - 1891. Stockholm, 1928. 183 s. Hft. 175:-
Petre, Allan, DEN SHINGLADE DIANA. Stockholm, 1927. 181 s. Hft. 90:-
Petre, Allan, FRÅN VIDDER OCH VIKAR. Stockholm, 1928. 173 s. Hft. 90:-
Phillips, Henry, THE TRUE ENJOYMENT OF ANGLING. William Stevens, 1843. 138 pp. Royal 8: o. Full page litographed frontis of the author with fly-fishing rod. Several pages with printed music. Extremely rare. Printed for 100 named subscribers only. Original, decorated cloth. Covers badly stained. 1100:-
Roberts, Sir Randal, THE RIVER´S SIDE; OR, THE TROUT AND THE GRAYLING AND HOW TO TAKE THEM. London, 1866. 120 pp. 12mo. A few illustrations in the text. Decorated, gilt original cloth. Slightly worn but in general a very good copy. 900:- Interesting Appendix: "List of the principal rivers in Germany where trout and grayling fishing is to be had; together with the best route to reach them, and the best hotels"
Roosevelt, Theodore, JAKTMINNEN FRÅN VILDMARKEN. Stockholm, 1906. 256 s. 4 häften (6 utkom ). Ouppskurna. Illustrerade. 90:-
Roosevelt, Theodore, PÅ AFRIKANSKA JAKTSTIGAR. EN JÄGARES OCH NATURFORSKARES BERÄTTELSE OM SINA STRÖVTÅG I AFRIKA. Med 48 helsidesbilder efter fotografier af Kermit Roosevelt och andra medlemmar af Expeditionen och efter teckningar af Philip R. Goodwin. Stockholm, 1910. 384 s. Gulddekorerat helklotband. 350:-
Rosendahl, Sven, JORDENS FÄGRING. FÖRSTA DELEN: FISKETUREN. Stockholm, 1978. 228 s. Hft, ouppskuren. Ou. 50:-
Ruuthensparre, J. L., ANMÄRKNINGAR OM SILL=FISKET I BOHUS LÄN. Stockholm, 1800. (14) s. Ny Journal uti Hushållningen för November och December År 1800. Oskuren och ouppskuren i det tryckta originalomslaget. 450:- Flera andra intressanta artiklar, bl a Beskrifning öfwer en Evaporator eller Afdunstnings=Panne=Ugn. . . (med en utvikbar kopparstucken plansch), Et lätt sätt att förwandla Ogräs. . .till Gödnings Ämne, Wäderleken i Elfdals Härad och Råda Socken i Wärmland ifrån 1794 till 1799 (utvikbar tabell)
Sahlin, J., ANDERS GERDINS BJÖRN OCH LODJURSJAKTER. Östersund, 1902. 55 s. Illustrerad af Emil Åberg. Ett flertal helsidesplanscher. Hft, ouppskuren. En lätt fuktrand efter ryggen, i övrigt ett mycket gott exemplar. Ovanlig. 375:- Kjellberg, 902.06
Saxon, J. L., JAKT OCH JÄGARE I GAMLA TIDERS NÄRKE. Stockholm, 1935. Illustrerad. Hft. Ovanlig. 200:-
Schröder, Gustaf, MINA JAKTKAMRATER , MED HUND OCH BÖSSA. Stockholm, 1928. 512 s. Rött helklotband. 80:-
Sjöstedt, Yngve, BLAND STORVILDT I AFRIKA. JAKT-, NATUR- OCH DJURLIFSSKILDRINGAR FRÅN EN ZOOLOGISK RESA TILL KILIMANDJARO, AFRIKAS HÖSTA BERG, DESS SYSTERBERG MERU OCH KRINGLIGGANDE MASSAISTÄPPER. Med talrika illustrationer efter laveringar och af förf. tagna fotografier. Stockholn, 1911. 622 s. Vackert gulddekorerat helklotband. Rikt illustrerad. 550:-
Sparre, E. W., SOMMARFISKE. EN VÄGLEDNING. Stockholm, 1918. 78 s. Illustrerad. Hft. Ovanlig. 200:-
Sparre, Erik, DÄR ALFÅGELN SJUNGER. SKISSER FRÅN HAVSBANDET. Stockholm, 1916. 188 s. Hft, med monterad plansch i färg på främre omslag. 120:- Bland berättelserna finns "En ripjakt i norska fjällen", (i Narviksområdet).
Stefansson, Vilhjalmur, SNÖHYDDORNAS FOLK. JAKTER OCH FÄRDER I NORRA KANADA. Stockholm, 1924. 234 s. Fotoillustrerad med 1 utvikbar karta. Hft. Delvis ouppskuren. Smånött. 300:-
SVENSKA JÄGARFÖRBUNDETS NYA TIDSKRIFT 1892-93. 284+292 s. Klotband. Illustrerad. 250:- Ett antal intressanta artiklar, bl a Jakt med falk, Björnjakter i Finland vintern 1892, Vargjakter i Jockmokks lappmarker vintern 1892, Jagtminnen från polartrakterna I-II., En björnjagt i lappmarken, Färdminnen och jagtäfventyr i det inre af södra Afrika, Jagter i Algeriet mm.
SVENSKA JÄGAREFÖRBUNDETS TIDSKRIFT. Separata häften med originalomslag. De flesta delvis eller helt ouppskurna. 53 årgången (1915). Häfte 3. Forts på Lejonhistorier i Ost-Afrika (Lewenhaupt) + Rådjur + Älgjakt, mm 50:- Häfte 4. Rådjur + Norra halvklotets räfvar + Bland tjuvskyttar i Norrbottem + Tjäderleken i Mutkavarre mm. 50:- Häfte 5. Tjäderleken i Mutkavarre + Buffeljakt i Kamerun + Om studsarkulans utveckling och dess verkan på vilt mm 50:- 54 årgången (1916). Häfte 2. Tjäderleken i Mutkavarre + Älgjakter i Berglagen + Fasanuppfödning mm 50:- Häfte 3. Tjäderleken i Mutkavarre + Bland tjufskyttar i Norrbotten + Modernt jaktlif i Östra Ekvatorial-Afrika mm 50:- 58 årgången (1920). Häfte 1. Storviltjakter + Ståndskytte påsparfhök + Förgiftning genom artificiella gödningsmedel mm 50:- Häfte 5. Räfjakt med lapptyg + Bäfverjakt + Jakt och jakter sedda genom skånska glasögon + Bland elefanter och bufflar i Brittiska Ostafrika mm 50:- Häfte 6. Bjerkreim-orren + Jakten på stortrapp + Ripor och ripvandring mm 50:- 59 årgången (1921) Häfte 2. Ett och annat ur björnens lif och jakten på honom + En röd hare + Lägger morkullan två kullar mm 50:- Häfte 4. Ett och annat ur björnens lif och jakten på honom + Pyrschjakt på älg + En älgs lidande mm 50:- Häfte 5. Baron Liewen på Lärkesholm och hans metod att döda vargar + Jakten i Fergana + Tvekamp mellan panter och björn + Bidrag till kännedomen om ormvråkens näringsvanor mm 50:- 61 årgången(1923). Häfte 1. Vargens biologi + Skogsfågeljakten i Norrland + Säljakten + Polarnattens gäster (Mikkjel Fönhus) mm 50:- Häfte 2. Den ryska vråken + Vakteln + Vårjakten på andfåglar i norra Sverige + Åland och älgarna mm 50:- Häfte 3. Pilgrimsfalken hemma hos sig + Vårjakten på andfåglar norra Sverige + Stöfvarejakt mm 50:- Häfte 4. En dag i fågelmarkerna + Andfångst + Jaktkortets tillämpning i Danmark mm 50:- Häfte 6. Ehrenstrahls djurmålningar + På sälbåtarna utanför nordvästra Åland + Vid sparfhöksboet + Om räfvars skjutning för glugg mm 50:-
SVERIGES KRONOJÄGAREFÖRBUND 1908-1958. Sundsvall, uå. 302 s. Fotoillustrerat hellinneband. Tryckt i 1500 ex. 90:-
Swärdson, G. & Nilsson, O. W., LAXEN. Örebro,U.å. 20 s. Fotoillustrerad. Hft. 50:- Häftet innehåller två avdelningar: "Fiskens biologi" och "Sportfiske efter lax". Fritidsfiskarnas "Special" 10.
Taverner, Eric, FLY TYING FOR TROUT. THE WHOLE ART OF TYING TROUT-FLIES WITH DETAILS OF THE PRINCIPAL DRESSINGS. With two colour plates and 56 other illustrations. Edinburgh, 1939. 121 pp. Original cloth with d/j. 300:-
THE FLYFISHER´S ILLUSTRATED REFERENCE BOOK. Sundsvall, 1953. 103 s. Rikt illustrerad - 350 flugmodeller i färg. Dekorerat originalhalvklotband. 200:- Den klassiska fiskebutiken i London, Ogden Smiths flugkatalog, tryckt i Sundsvall av dess svenska representant, Näslund & Wiklund i Sundsvall. I denna volym även löst bifogade prislistor av bl a Ogden Smiths artiklar (spön, linor och flugor).
Torp Jacobsen, Preben, TORRFLUGEFISKE. Stockholm, 1967. 262 s. Rikt illustrerat helklotband med skyddsomslag. Fint ex. 350:-
Wachtmeister, H., FÖRSÖK TIL DE SVENSKE FALK-ARTERS BESKRIVNING OCH BESTÄMMANDE. Stockholm, 1801. 36 s. Extrakt ur KVAH 1801:3. 600:-
van der Post, Laurens, JÄGARENS HJÄRTA. Med teckningar av Maurice Wilson. Stockholm, 1962. 246 s. Klotryggband. 80:- Om resor och studier i Kalahari: bushmännens land i södra Afrika.
Viksten, Albert, PIRATER OCH PÄLSJÄGARE. Stockholm, 1927. 193 s. Hft. Ou. Nött rygg. 200:- Berättelser om Spetsbergen, Novaja Zemlja mm.
Viksten, Albert, ÖDETS VÄG. Stockholm, 1930. 247 s. Hft, lite slarvigt uppskuren. Ou. 90:-
Wilke, W., ÄLGEN OCH ÄLGJAKTEN. Andra upplagan. Stockholm, 1928. 69 s. + Nibe, STÖVAREN OCH STÖVAREJAKTEN. Stockholm, 1930. 74 s. Fotoillustrerade. Bundna i ett enkelt helklotband. Fuktrand. 90:-
Wolf, Ph., LAX I SVERIGE OCH ENGLAND. Malmö, 1947. 123 s. Fotoillustrerad + två större utvikbara tabellplanscher, lösa i bakre ficka. Hft. (Skrifter utgivna av Svenska lax- och laxöringföreningen Malmö. III.). Veck på bakre pärm. 120:-
Wolhuter, Harry, MEMORIES OF A GAME RANGER. Illustrations by C. T. Astley-Maberly. Johannesburg, 1953. 4th ed. 316 pp. Richly illustrated + 17 plates. Decorated original cloth. Spine somewhat worn. 250:-
Contact us / Order
|
|